Podlahové kúrenie: aké sú jeho výhody a prečo je stále obľúbenejšie?
Z veľkého porovnania medzi radiátorovým a podlahovým kúrením vyplynulo, že oba tieto vykurovacie systémy majú niečo do seba a v závislosti od ich vlastností sa hodia do rôznych typov budov, či izieb. Podlahové kúrenie však jednoznačne vyhráva, pokiaľ sa bavíme o dnešným moderných nízkoenergetických rodinných domoch alebo bytoch. Pozrime sa bližšie, prečo je to tak.
Estetika a komfort
Na hučiacu kovovú skriňu pod oknami si síce môžete dať usušiť mokré ponožky či uterák, no tam praktické využitie radiátorov z hľadiska užívateľského komfortu asi aj končí. Podlahové kúrenie šetrí priestor, ktorý môžete využiť inak – napríklad na extra úložný nábytok. Podlahové kúrenie je ideálne na vytvorenie tepelnej pohody v interiéri. Teplo sa šíri sálaním smerom z podlahy, čím sa dosiahne optimálne tepelné vrstvenie. To znamená, že teplota vo výške vašej hlavy je rovnaká ako na úrovni nôh – zabudnite teda na to, že sa niekoľkokrát denne prezlečiete podľa toho, ako vám je teplo alebo zima. Teplota by sa mala vo vašom dome držať na stálej úrovni. Keď teplo sála smerom od podlahy, plynie z toho viacero možno na prvý pohľad zanedbateľných, ale po odskúšaní neodmysliteľných výhod. Ak sa vaše deti radi hrajú na podlahe, nemusíte sa báť, že prechladnú. Nemusíte nosiť papuče a kupovať nové páry vždy v prípade očakávania väčšej návštevy. Pocit, keď v zime vyleziete z postele a stúpite na vyhriatu podlahu, je priam terapeutický a dokáže spríjemniť aj niečo také, ako je pondelok ráno. To isté platí, keď vyleziete zo sprchy alebo z vane – všetky koberčeky a uteráky, čo máte na zemi, vás budú príjemne hriať. Keďže sa podlahové kúrenie nachádza priamo pod podlahou, je potrebné brať do úvahy aj materiál samotnej podlahy – ak materiál položený na podlahovom kúrení nie je dostatočne hustý, rýchlo vychladne, čo je neefektívne. Najefektívnejšia je preto keramická či porcelánová dlažba – preto sa podlahové kúrenie veľmi hodí napríklad do kúpeľne či kuchyne, no nepredstavuje problém ani v iných obytných izbách.
Šetrenie energie
Ako sme zistili vyššie v článku, v prípade podlahového kúrenia je teplota v celom interiéri rovnaká a získavame tak tepelnú pohodu. To okrem iného znamená aj to, že náš organizmus má príjemný pocit (ani zima, ani teplo) z okolitej teploty aj keď je o niekoľko stupňov nižšia, než by sa rovnaký efekt dosiahol pri iných spôsoboch vykurovania. Keďže môžeme vykurovaciu teplotu o niekoľko °C znížiť, ušetríme na energiách. Podlahové kúrenie si taktiež vyžaduje omnoho menší objem vody ako radiátory, navyše táto voda nemusí mať až 50°C – ako v prípade radiátorov – aby sa dosiahla optimálna teplota v miestnosti. Teplovodné podlahové vykurovanie umožňuje použitie akéhokoľvek nízkoenergetického zdroja tepla (tepelné čerpadlo, solárny systém, kondenzačná a nízkoteplotná technológia). Podlahové kúrenie tak predstavuje nie len vzhľadné, ale aj ekologické riešenie pre váš domov. Vplyv podlahového kúrenia na zdravie je nezanedbateľný, čo platí najmä pri moderných civilizačných ochoreniach ako je astma, rôzne alergie, chronické zápaly dutín a podobne. Podlahové kúrenie nevíri vzduch, čo predstavuje hygienickejšiu možnosť – nemáte vo vzduchu toľko prachu a hneď sa vám dýcha lepšie.
Ekonomicky šetrné prevádzkové náklady
Prevádzkové nákladv sú v prípade podlahového kúrenia nižšie, čo môže v konečnom dôsledku vyrovnať vyššiu vstupnú investíciu (v tej jednoznačne víťazí radiátor). Sú energeticky úsporné, čím sa okrem prírody šetrí aj vaša peňaženka. Podľa tohto článku je radiátorové kúrenie z hľadiska prevádzkových nákladov asi o 25 % drahšie. Takže z tohto pohľadu víťazí podlahovka. Podotýka však aj to, že na jachtu v tichomorí vám to však dostatok prostriedkov zrejme neušetrí.
Zvážte preto, čo je pre vás najvhodnejšie. Mnoho užitočných informácií nájdete na webe https://odzakladov.sk/.