Určovanie kvality látky na čalúnenie
Interiér domácnosti je veľmi dôležitý. Už na prvý pohľad dokáže to, ako je interiér zariadený o jeho tvorcovi napovedať skutočne veľa. Značnú časť priestoru v každej domácnosti zaberá sedačka. Všimli ste si, že niektoré sedačky vyzerajú ako nové aj po dlhom čase? Na kvalitu vplýva viacero faktorov. Najväčší vplyv má však to, aké látky na čalúnenie boli na sedačku použité.
Faktory vplývajúce na kvalitu sedačky
Ak by sme sa na kvalitu látky na čalúnenie pozreli z hľadiska výroby, zistili by sme, že základný parameter, ktorý nielen určuje kvalitu, ale je aj zohľadnený každým výrobcom takejto látky je odolnosť voči oteru. Odolnosť voči oteru možno vyjadriť ako čas, počas ktorého látka odoláva oteru, je pevná a zostáva v tej najvyššej kvalite. Testovanie odolnosti voči oteru sa realizuje prostredníctvom metódy Martindale, ktoré stanovuje trvanlivosť tkaniny, z ktorej bola látka vyrobená.
Ako prebieha testovanie kvality látky na čalúnenie?
Testovanie kvality prebieha pomocou skúšania vzorky z tkaniny. Toto skúšanie má vopred stanovené podmienky, pričom medzi najdôležitejšie patrí ovzdušie, relatívna vlhkosť vzduchu a menovitý príkon. Spomenuté parametre však nepatria medzi jediné. Výsledkom skúšania je určitý počet priemerných otáčok, pri ktorých došlo k poškodeniu tkaniny. Odolnosť voči oteru predstavuje určitý interval, počas ktorého došlo k pretrhnutiu dvoch nití alebo k odreniu vlasov tkaniny. Proces je realizovaný pomocou dosiek, ktoré sú umiestnené na stroji Martindale. Po látke pod tlakom prechádza kotúč, na ktorom je natiahnutá tkanina, ktorá pripomína brúsený papier. Kotúč sa na látke otiera dovtedy, pokiaľ sa z látky, na ktorej prebieha proces testovania neuvoľnia prvé dve vlákna. V tomto momente sa činnosť kotúča pozastaví a počet cyklov predstavuje hodnotu Martindale, ktorá sa uvádza v tisícoch, pričom platí, že čím je hodnota Martindale vyššia, tým je látka odolnejšia voči poškodeniu. Hodnota Martindale musí byť uvedená pri každej látke na čalúnenie. Stroj Martindale však nie je prioritne určený len na skúšanie odolnosti voči odieraniu, ale aj na vyhodnocovanie žmolkovitosti tkaniny. Výsledkom je zaradenie tkaniny do jednej z piatich základných kategórií, pričom platí, že čím vyššia skupina, tým lepšie. Ak aj vás zaujal proces, ako sa zisťuje miera kvality látky na čalúnenie, navštívte stránku www.sofasoul.sk, kde nájdete ďalšie informácie. Jedná sa napríklad aj o všeobecné informácie zo sveta poťahových látok a rôzne rady a typy, pomocou ktorých si vyberiete najlepšie látky na čalúnenie.